تبلیغات
بافته های ذهنم - فیلم کوتاه -4

امروز:

فیلم کوتاه -4

» نوع مطلب : نوشته های سینمایی ،

حال برای این که کاملاً با شیوه تولید فیلم کوتاه در سیستم فیلم‌سازی هم بیشتر آشنا شویم با مسئله درگیری بیشتر پیدا کنیم تجربه‌ای را شروع کرده و مرحله بعد مرحله برای ساخت آن قدم برمی‌داریم.

نگارنده فیلم‌نامه‌ای نوشته به نام «دکه» که داستانی است فرمال و 13 پیزودی که جای آن که بخواهد در فیلم‌نامه‌ها نور کند بار زیاد آن روی اجرای این فیلم‌نامه است. فیلم‌نام هرا به دفتر انجمن سینمای تهران برده و مجوز ساخت خواسته شد. مدیریت آن‌جا جناب آقای محمد صوفی فیلم‌نامه را به جلسات هفتگی فیلمنامه خوانی ارجاع دادند تا اگر در آن‌جا تصویب شد برایش بودجه در نظر گرفته شود و برای ساخت نوبت‌دهی شود. فیلم به جلسات دورخوانی فیلم‌نامه برده شد بعد از خواندن فیلم‌نامه اشکالات فراوانی گرفته شد از جمله عدم همزات‌ پنداری با شخصیت محوری، روایت غیرکلاسیک و پارگی فیلم‌نامه و در پی آن عدم تصویب و بازگرداندن آن برای بازنویسی.

نگارنده نزد مدیریت رفته و توضیحاتی در مورد فیلم‌نامه می‌دهد و کم‌کم مدیریت قانع می‌شود که مجوز بدهد اما اگر قرار باشد بودجه‌ای تخصیص یابد باید فیلم‌نامه در جلسات دورخوانی تأیید شود.

مجوز گرفته شد و به ازای هر کدام از عوامل ده‌هزار تومان بابت بیمه پرداخت شد و نامه‌ای به ناجی هنر برای ادامۀ روند کاری.

در اینجا مرحلۀ پیش تولید به پایان رسید و به مرحلۀ تولید می‌رسیم:

اول برای ساخت این کار 9 دقیقه‌ای عوامل نیمه‌حرفه‌ای با تجهیزات نیمه‌حرفه‌ای در نظر گرفته شد و طبق مشاوره‌ای که با دوستان انجام شد هزینه معادل 1200000 تومان تخمین زده شد. بنابراین رسیدیم به اینکه فیلم را نسازیم. اما یکی از مشاوران  که از فیلم خوشش آمده بود تصمیم گرفت کار را به اتمام برساند و نگارنده تصمیم به همیاری ایشان گرفت.

اولین قدم آن بود که تا جایی که می‌توان هزینه‌ها را کاهش داد. بنابراین به جز عوامل ضروری بقیۀ عوامل حذف گردید. تصمیم گرفته شد از دوربینی که طی رابطه از جایی قرض گرفته شده استفاده شود (دوربین پاناسونیک مدل MD10000). و لنزهای واید و تله و نورهای دوم و سوم و چهارم و پنجم حذف شود. به جای تصحیح کننده از طلق پلاستیکی و کاغذ کالک استفاده شود و ... و مهم‌تر از همه کار را در عرض یک یا دو روز جمع کرده و به تدوین‌گر سپرد.

به جای عوامل نیمه‌حرفه‌ای از خودمان و دوستان و آشنایانی که کمی با کار آشنایی داشته و در عوض کار پولی طلب نمی‌کردند استفاده شد.

و قرار شد که کار تدوین فیلم با یک کامپیوتر خانگی انجام شود که نتیجه چندان رضایت‌بخش نمود. به دلیل عدم بودجه حتی صدا‌گذاری و ادیت صدا هم صورت نگرفت و از صدای سرصحنه که با میکروفن دوربین گرفته شده بود استفاده شد.

مرحلۀ آخر پس از تولید یا پس تولید:

این مرحله شامل اکران فیلم تبلیغات برای پخش فیلم در هر حوزۀ ممکن است که متأسفانه به دلیل عدم جایی برای اکران فیلم فقط توانستیم فرم جشنواره تهیه کنیم و در جلسات کلاسی آن را پخش کنیم.

سال‌های گذشته فیلم کوتاه ابزاری بود برای یادگیری فن فیلم‌سازی، اما امروز هستند کسانی که عنوان کارگردان فیلم کوتاه شناخته می‌شوند که با دقت و وسواس فعالیت‌شان را پی‌گیری می‌کنند و به ارتقای کارشان می‌اندیشند.

این استمرار حضور، در حرفه‌ای که هیچ بازده مالی قابل توجهی ندارد بیان‌کنندۀ تثبیت فیلم کوتاه به عنوان یک مدیوم هنری است گاهی فشارهای مالی آنان را وارد می‌کند که برای امرارمعاش آموخته‌هایشان را صرف ساخت تیزرهای تبلیغاتی، ویدئوکلیپ، وله و ... کنند اما سرریز این مشاغل جنبی  دوباره به کام ساخت فیلم کوتاه ریخته می‌شود.

چرا فیلم کوتاه این قدر (برای سازندگان) جذابیت دارد؟

اول آن که ارزان است. امروز دیگه با در اختیار داشتن یک دوربین ویدئو و یک دستگاه کامپیوتر و یک نرم‌افزار تدوین می‌توان فیلم ساخت.

اگرچه داشتن ابزارهای نور و صدا، وسایل حرکتی دوربین و افراد متخصص در بهبود کیفیت فیلم نقش مهمی دارد اما بسیاری از فیلم‌سازان با قناعت به حداقل‌ها یا با انتخاب موضوع‌هایی که قابلیت ساخته شدن با هزینۀ بسیار اندک دارد، فیلم می‌سازند.

شاید این علت باشد که فیلم‌سازان با دغدغه‌ی مالی کمتر و مهم نبودن برگشت سرمایه به مسائل مهم و پیش پاافتاده دقت نمی‌کنند. یکی از همین مسائل فیلمنامه و پرداخت قوی و پیش‌تولید خوب و مناسب است و اکثراً از این جمله محرومند که: هرچه قدر پیش تولید بهتر و قوی‌تر باشد فیلم رابطۀ بهتری با مخاطبان برقرار می‌کند. این ارتباط را فیلم باید برقرار کند نه مخاطب. این فیلم است که باید مخاطب را مجبور به ادامۀ راه کند نه مخاطب.

فیلم‌های کوتاه نیاز چندانی به مقدمات اداری ندارد تا چند سال پیش حتی برای ساخته شدن فیلم‌های کوتاه نیاز به پروانۀ ساخت و پروانۀ نمایش نبود و فیلم‌های کوتاه بسیاری بدون پروانۀ ساخت ساخته می‌شود.

در ضمن سازندۀ فیلم کوتاه می‌تواند از هر ساختاری برای ساختن هر موضوعی استفاده کند بدون آن که نگران ممیزی ـ نظرات تهیه کننده یا سفارش دهنده یا پسند تماشاگران باشد.

می‌بینید؛ آیا این همان نهایت آمال و آرزوی سینمایی نیست. اما این آزادی عمل گاه به بی‌راهه می‌رود و نتیجۀ آن فیلم‌هایی شلخته و بی‌سروسامان می‌شود.

ادامۀ ارزش فیلم کوتاه

اکثر فیلم‌سازان بزرگ ما و نسل نوین سینمای ایران با فیلم کوتاه پا به عرصۀ سینما گذاشتند.

· فیلم کوتاه حتی در عرصۀ بازی هم این رشد و تحول را داشته است. اولین دعوت‌ هانیه توسلی به سینمای بلند هم به خاطر بازی‌اش در یک فیلم کوتاه بود. امروزه به خاطر پذیرفته شدن فیلم کوتاه به عنوان یک فعالیت خلاقه هنری حتی روندی معکوس‌ پیدا کرده و تعداد بسیاری از بازیگران حرفه‌ای و نامی عرصه‌ی سینما برای تجربه‌های نو به سینما آمدند نام‌هایی چون هدیه تهرانی، ماهایا پطروسیان، لادن مستوفی، پارسا پیروزفر و ... (امیر بنکدار، ماهنامۀ فیلم شمارۀ 358).

· تغییر مدیریت در نهادهای تولید فیلم کوتاه باعث تغییر سیاست مدیریت‌ها می‌شود و این تغییر سیاست‌ها و در پی آن تغییر روندها، فیلمساز را دچار سردرگمی می‌کند و این تغییرات باعث تصمیم‌گیری در فیلم‌های تولیدی گرفته تا تعیین بودجه و تصویب موضوعات که فیلم‌ساز را  در نوسانی شدید قرار داده و باعث سردرگمی او می شود.

· از طرفی عرضه و نمایش فیلم‌هاست به خصوص در تلویزیون (جز برنامه‌های مقطعی) تلویزیون نه برای تولید فیلم‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند و نه برای نمایش آن‌ها برنامه‌ای تعریف‌شده و پیوسته دارد.

حال آن‌که این فیلم‌های ارزان (در قیاس با تولیدات تلویزیون) هم مخاطبان و علاقمندان خود را دارد و هم خوراک سالمی برای پر کردن زمان‌های خالی آنتن‌های شبکه‌هاست که اغلب با مجموعه‌های نازل و تکرار پخش مجموعه‌های نازل و بعضاً تکرار چند بارۀ بعضی سریال‌های وارداتی نه چندان خوب.

نتیجۀ این عوامل باعث شده که فیلم کوتاه تبدیل به یک سرگرمی تبدیل شود یا یک کاردلی که در حاشیۀ زندگی وجود دارد. البته این مشکلات و معظل‌ها مختص فیلم کوتاه نیست. چه بسیار این مشکلات برای نقاشان، عکاسان و دیگر هنرمندان وجود دارد.

· برای اینکه کمبود متخصص در زمینه‌های تخصصی یکی از کمبودهای فیلم کوتاه محسوب می‌شود و موسیقی فیلم نیز از این امر مبراء نیست ولی باید دانست موسیقی فیلم آن‌چنان تأثیرگذار است، که نمی‌شود آن را نادیده گرفت.  برسون می‌گوید:  یک تصویر هیچ‌وقت نمی‌تواند یک صدا را زنده اما صدا می‌تواند یک تصویر را زنده کند.

موسیقی فیلم و اصلاً موسیقی به واسطۀ ویژگی انتزاعی‌اش همواره تفسیر و ارتباطی کاملاً شخصی را خلق می‌کند که در بعضی موارد نمی‌توان آن را با دیگری شریک شد. حالا وقتی موسیقی فیلمی که شامل این اوصاف شده و اصلاً بعد برای فیلم خاصی کلی فضا ساخته و حس و حال آفریده و در پروسه‌ای خاص شخصی شده، چگونه می‌تواند در فیلمی دیگر در بین اثر و مخاطب ارتباط ساده و سالمی برقرار کند؟ (محمد باغبانی، ماهنامۀ فیلم، شماره 388)

· نبود سیستم و سازکاری در مورد فیلم کوتاه که مثلاً ما منتقدانی در مورد فیلم کوتاه داشته باشیم، ما مجله و ماهنامه در مورد فیلم کوتاه داشته باشیم. ما سیستم اکران در مورد فیلم کوتاه داشته باشیم. همۀ این‌ها به علاوه هدایت درست ومناسب جشنوارۀ فلیم کوتاه ـ جشنواره‌های منطقه‌ای، راه‌اندازی و نگه‌داری جشنواره‌های مخلتف برای فیلم کوتاه (مثل جشنوارۀ سونی که متأسفانه تعطیل شد) و جایگزین کردن مراحل بلند آموزشی به جای آموزش 3 ماهه، 6 ماهه و یکساله (مثلاً دوره‌هایی گذاشت مخصوص افرادی که این دوره‌ها را دیده‌اند تا اطلاعات آن‌ها به‌روز شوند و متمرکز شوند)

· عدم توانایی مالی ـ فنی از امکانات فیلم‌سازی مجهز و به روز.

این اتفاق باعث شده که خیلی از ایده‌ها و فیلم‌نامه‌های خوب و قابل اجرا نابود شود. واقعاً راهکار چیست؟ انجمن سینمای جوان تا سال 87 صدهزار خروجی فیلمسازی داشته آیا همۀ آن‌ها به افراد تخصصی برای پست‌های تخصصی تبدیل شدند یا نه فقط کمی اطلاعات فیلم‌سازی آنها بیشتر شد و بعد از ساخت چند فیلم به دنبال زندگی روزمره‌شان رفتند.

· یکی از معضلات بزرگ فیلم کوتاه که به آن اشاراتی شد عدم اکران آن است. یعنی جایی وجود ندارد که فیلم‌ها اکران شود. و عدۀ زیادی هم فیلم کوتاه نگاه کنند تنها جایی که این امر را تا حدودی محقق کرده (به دلیل ماهیت جشنواره بودنش) جشنواره فلیم کوتاه است که معمولاً در سینما فلسطین برگزار می‌شود و یک یا دو سینمای دیگر هم‌چون سینما قیام ـ خانه هنرمندان ایران و مرکز فرهنگی هنری صبا.

اما چون مرکزیت با سینما فلسطین بوده مخاطبان بیش از حد گنجایش در آن‌جا بود و سینماهای دیگر خالی بودند. چه بهتر که جایی مناسب‌تر برای برگزاری جشنواره انتخاب می‌شد که گنجایش خیلی بیشتری می‌داشت، همه چیز متمرکز می‌بود و به مخاطبان افزوده می‌شد. شاید سینما آزادی با امکاناتش و سالن‌های بیشترش مکان مناسب‌تری می‌بود.

شاید بهتر است از مخاطب سنتی (فلیم‌سازان کوتاه) گذر کنیم و به فکر مخاطبان دیگری هم باشیم و صدالبته که این امر احتیاج به حمایت و تبلیغات دارد که متأسفانه هیچ تبلیغات خاصی در چند دورۀ اخیر مخصوصاً بیست و پنجمین دوره صورت نپذیرفته است.

· یکی دیگر از معضلات جشنواره‌ها این است که اکثر جایزه‌ها به کارگردان‌ها می‌رسند نه به عوامل تخصصی یعنی مثلاً ما 30 بخش جنبی داریم که 30 کارگردان جایزه می‌گیرند اما فقط یک فیلم‌بردار، یک صدابردار و یک تدوین‌گر هر سال جایزه می‌گیرند. این فرمول معمولاً در جشنواره‌های معروف اتفاق می‌افتد اما باید دانست که در جشنوارۀ فیلم کوتاه این کار مساوی این است که اکثر نیروی کاری در فیلم کوتاه به کارگردانی روی می‌آورند و برای فیلم‌سازی که 50 نفر متخصص باید جمع شوند تا کاری ساخته شود، پست‌های تخصصی‌اش خالی می‌ماند (یعنی آن 49 متخصص دیگر).

جشنواره

1- گنجایش بخش‌های متعدد در دل جشنواره و بی‌توجهی به ظرفیت‌ها و امکانات است که در جشنواره فجر هم شاهد آن بودیم مخصوصاً جشنوارۀ فکر 1386 این عمل در ظاهر نوعی مانور تبلیغاتی است که به بزرگی و اهمیت جشنواره تأکید دارد اما عملاً تعدادی از این بخش‌ها بی‌هیچ مخاطبی صرفاً برگزار می‌شوند تا برای افرادی که از بیرون اخبار را دنبال می‌کنند تداعی‌گر چیزی باشند که در واقع وجود ندارند.

مثلاً گنجایش بخش‌هایی چون سینمای ملی ـ بخش جنبی آن و سینمای بین‌الملل ـ بخش جنبی آن که خیلی خوشایند و معقول است اما به جدول زیر نگاهی بیاندازید.


جدول بیست و پنجمین جشنوارۀ فیلم کوتاه

مسابقۀ سینمای ملی

بخش جنبی سینمای ملی

مسابقۀ بین‌الملل

بخش جنبی مسابقۀ بین‌المللی

·      مسابقۀ آثار داستانی

·      مسابقۀ آثار مستند

·      مسابقۀ آثار پویانمایی

·      مسابقۀ آثار تجربی

·      مسابقۀ آثار میراث نبوی

·      مسابقۀ آثار چشم‌انداز سرزمین زیبای ما

·      سی‌امین سال پیروزی انقلاب در بستر فیلم‌ کوتاه

· مرور آثار یک فیلمساز

· مرور آثار یک تدوین‌گر

· مرور فیلم‌های کوتاه یکی از دفاتر انجمن (در سال 87 استان گیلان)

· معرفی 5 دفتر انجمن سینمای جوان به بهانۀ  برگزاری هم‌زمان برنامه جشنواره

·      ملل مسلمان

·      قلمرو سبز

·      در جست‌وجوی حقیقت

·      آسیا

·      جلوه‌گاه شرق

·      مسابقۀ اصلی

· مقاومت و پایداری به به بهانه شصتمین سال اشغال فلسطین

· مرور بر فیلم‌های اتحادیۀ فیلم‌سازان کوتاه کشورهای مسلمان و کشورهای عضو اکو.

· مرور بر فیلم‌های کوتاه کره جنوبی

· مرور بر فیلم‌های کوتاه برزیل

حال سؤال این جاست که یک جشنوارۀ جوان و تجربی و پویایی چون جشنوارۀ فیلم کوتاه این همه رسمیت را می‌خواهد چه کار؟ آیا باید به شکل‌گیری شخصیت خودش در عرضه فیلم‌سازی بپردازد، تجربه کند، خراب کند و بسازد تا خودش را پیدا کند یا دل بسپارد به وقایعی چون بخش‌های فوق و هدف قرار دادن آن‌ها؟ شاید بهتر بود این طرز تفکر تجربی بودن، آوانگارد بودن و نواندیش‌ بودن از همین‌جا یعنی طرز تفکر مسئولین مربوطه و نتیجه آن در برگزاری جشنواره فیلم کوتاه کلید زده می‌شد تا این اتفاقات کمک کند به فیلم‌ساز جوان برای بروز دادن خلاقیت‌هایش و این رسمیت می‌ماند برای هزارویک جشنوارۀ دیگری (که هر ارگانی برای خودش یک جشنواره راه‌اندازی کرده و پرداختن به آن مانع ادامۀ بحث تحقیق مورد نظر می‌شود)


نوشته شده در : شنبه 19 بهمن 1387  توسط : hamidghodrati.    نظرات() .

Cialis prices
جمعه 16 آذر 1397 02:05 ب.ظ

Nicely put, Regards!
achat cialis en europe cialis tablets for sale cialis canadian drugs cialis 20 mg effectiveness cialis flussig cialis 30 day trial coupon overnight cialis tadalafil if a woman takes a mans cialis cialis side effects cialis 30 day trial coupon
Cialis canada
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:56 ب.ظ

Thank you. Quite a lot of postings.

cialis daily dose generic cialis without a doctor's prescription rx cialis para comprar cialis coupons printable buying cialis on internet cialis ahumada cialis farmacias guadalajara cialis coupons printable cialis 20 mg best price overnight cialis tadalafil
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:19 ب.ظ

You have made your stand very effectively!!
ou acheter du cialis pas cher cialis prices dose size of cialis cialis australia org buy cialis cheap 10 mg we recommend cheapest cialis cialis daily dose generic cialis dosage recommendations only now cialis for sale in us cialis cipla best buy
buy cialis us pharmacy
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:52 ق.ظ

Fantastic info, Cheers!
cialis usa cost cialis 5mg where cheapest cialis price cialis wal mart pharmacy tadalafil 10 mg how do cialis pills work warnings for cialis chinese cialis 50 mg achat cialis en itali we like it cialis soft gel
Buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 08:21 ب.ظ

Superb write ups. Thanks a lot.
cialis tablets generic cialis pro cialis generico en mexico cialis price thailand cialis kaufen wo cialis 100mg suppliers cialis sicuro in linea acquistare cialis internet canadian discount cialis recommended site cialis kanada
Buy generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 09:35 ب.ظ

Nicely put, With thanks!
viagra vs cialis vs levitra cialis australia org viagra vs cialis vs levitra cost of cialis per pill cialis name brand cheap online cialis buy generic cialis recommended site cialis kanada cialis uk next day cialis kaufen bankberweisung
buy tadalafil pills
دوشنبه 12 آذر 1397 09:00 ق.ظ

Amazing a good deal of terrific knowledge!
order a sample of cialis price cialis best trusted tabled cialis softabs purchase once a day cialis cialis prices only best offers 100mg cialis low dose cialis blood pressure safe dosage for cialis cialis price in bangalore cialis alternative
Online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 09:05 ب.ظ

You actually explained that terrifically!
cialis from canada online prescriptions cialis cialis generico online cialis professional yohimbe buy cialis online tarif cialis france ou acheter du cialis pas cher cialis super kamagra cialis 30 day sample cialis dosage
buy generic cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 08:23 ق.ظ

Cheers, I value it!
we recommend cialis best buy cialis vs viagra buying cialis on internet order cialis from india brand cialis nl generic cialis 20mg tablets cialis usa cost warnings for cialis what is cialis cialis 10 doctissimo
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 09:16 ب.ظ

Nicely put, Regards!
tadalafil 20 mg cialis 10 doctissimo cialis price in bangalore online cialis costo in farmacia cialis weblink price cialis cialis side effects dangers try it no rx cialis cialis daily dose generic cialis daily new zealand
buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 08:07 ق.ظ

Thanks! Terrific stuff.
generic cialis soft gels cost of cialis per pill cialis tablets for sale canadian discount cialis cost of cialis per pill we like it cialis price usa cialis online generic cialis soft gels cialis online generic cialis 20mg tablets
Buy cialis online
جمعه 9 آذر 1397 08:48 ب.ظ

Regards. Plenty of info.

india cialis 100mg cost rx cialis para comprar cialis name brand cheap we like it cialis soft gel overnight cialis tadalafil only best offers 100mg cialis buy cialis online cialis without a doctor's prescription cialis daily reviews cialis 05
buy cialis with no prescription
جمعه 9 آذر 1397 08:55 ق.ظ

Helpful posts. Kudos!
cialis 5mg billiger cialis cuantos mg hay cialis coupon cialis ahumada cialis lilly tadalafi how to purchase cialis on line free generic cialis cialis prezzo di mercato generic cialis with dapoxetine cialis lowest price
Buy generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:52 ب.ظ

Wonderful stuff. Regards.
overnight cialis tadalafil bulk cialis cialis sans ordonnance we recommend cialis info buy original cialis buying brand cialis online cialis 20 mg best price cialis flussig buying brand cialis online comprar cialis 10 espa241a
buy generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 10:18 ق.ظ

Very good write ups. Thanks.
cialis alternative cialis patent expiration cialis dose 30mg cialis generic tadalafil buy cuanto cuesta cialis yaho cialis for bph buying cialis in colombia cialis side effects callus acquistare cialis internet
buy cialis without a doctor's prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:32 ب.ظ

With thanks. Loads of advice!

sublingual cialis online cialis y deporte cialis dosage recommendations we use it 50 mg cialis dose order cialis from india cialis generico lilly generico cialis mexico cialis 100mg suppliers cialis diario compra cialis professional yohimbe
buy cialis online us pharmacy
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:44 ق.ظ

Kudos. I appreciate it.
only best offers cialis use cialis official site fast cialis online cialis reviews cialis daily prix de cialis tadalafil 20mg ou trouver cialis sur le net cialis usa cost tarif cialis france
Generic cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 12:50 ب.ظ

Many thanks! Great stuff!
cialis daily cialis coupons printable cialis generika cialis great britain dose size of cialis import cialis cialis 5mg cialis generique 5 mg generic cialis review uk warnings for cialis
canada online pharmacies surrey
یکشنبه 1 مهر 1397 11:32 ق.ظ

Cheers, A good amount of postings.

reputable canadian prescriptions online trust pharmacy canadian canadianpharmacyusa24h no 1 canadian pharcharmy online pharmacy onesource online pharmacies of canada canadian rxlist online pharmacies mexico canada online pharmacies medication online canadian discount pharmacies
http://cialisbuys.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 08:05 ق.ظ

Position certainly utilized.!
cialis 30 day trial coupon costo in farmacia cialis only best offers cialis use generic cialis at walmart acheter du cialis a geneve cialis rezeptfrei sterreich cialis cuantos mg hay where to buy cialis in ontario sialis compare prices cialis uk
http://cialisonli.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:05 ب.ظ

You've made your point.
dosagem ideal cialis cialis 20 mg cut in half cialis for bph precios de cialis generico cialis daily new zealand we recommend cialis info 5 mg cialis pharmacie en ligne recommended site cialis kanada comprar cialis navarr 40 mg cialis what if i take
viagraessale.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 09:29 ب.ظ

Whoa loads of fantastic info!
generic cialis tadalafil interactions for cialis cialis pills in singapore non 5 mg cialis generici cialis efficacit callus buy cheap cialis in uk cialis vs viagra india cialis 100mg cost cialis tadalafil
Сialis
چهارشنبه 24 مرداد 1397 11:36 ق.ظ
whoah this blog is excellent i really like studying your posts.

Stay up the good work! You already know, lots of individuals
are searching round for this information, you could aid them greatly.
Buy generic viagra
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:59 ق.ظ

Thanks a lot, Fantastic information.
viagra online prescription buy viagra soft online buy generic viagra usa buy viagra with prescription how do i get viagra online want to buy viagra pfizer viagra sildenafil pills buying viagra without a prescription viagra in pharmacy
discount cialis
سه شنبه 23 مرداد 1397 12:34 ق.ظ

Nicely put, Thank you.
order generic cialis online cialis daily reviews cialis generic cialis prezzo in linea basso cialis with 2 days delivery the best site cialis tablets achat cialis en itali cialis tablets australia preis cialis 20mg schweiz cialis generico milano
Generic viagra
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 12:02 ق.ظ

With thanks! An abundance of knowledge!

viagra pharmacy online viagra buy viagra where to order viagra buy viagra online uk how can i get viagra online buy viagra discount how to order viagra pills where can you purchase viagra viagra pharmacy online viagra buy viagra viagra pharmacy viagra cheap viagra buy viagra uk cheap
Generic cialis
یکشنبه 19 فروردین 1397 12:30 ق.ظ

Superb data. Regards!
generic cialis in vietnam cuanto cuesta cialis yaho cialis super kamagra buy cheap cialis in uk cialis great britain low cost cialis 20mg cialis para que sirve we like it cialis soft gel generic cialis pro cialis super kamagra
Generic cialis
جمعه 3 فروردین 1397 03:19 ق.ظ

Good material, Appreciate it.
cialis daily new zealand cialis generico online cialis 200 dollar savings card generic cialis 20mg uk cialis lowest price cialis farmacias guadalajara cialis prezzo in linea basso fast cialis online we choice free trial of cialis look here cialis order on line
livejasmin credit generator android
جمعه 4 اسفند 1396 03:19 ق.ظ
سلام من می دانم این موضوع خالی است اما از اینکه می دانستم از هر گونه ویجت هایی که می توانم به وبلاگ من اضافه کنم به طور خودکار جدیدترین به روز رسانی های توییتر را به شما آموزش می دهم تعجب کردم.
من برای مدت زمان زیادی به دنبال یک افزونه بودم و شاید امیدوار بودم
شما می توانید تجربه ای با چیزی شبیه به این داشته باشید. لطفا به من اطلاع دهید اگر به هر چیزی برسید.
من واقعا از وبلاگ شما خوشم می آید و منتظر شما هستم
به روز رسانی های جدید
cannabis
پنجشنبه 3 اسفند 1396 06:43 ب.ظ
سهم برجسته! من فقط این را به یک دوست که انجام داده است فرستاده است
تحقیق کمی در مورد این. و در واقع به من دستور داد که ناهار بخورم
حقیقت این است که من آن را برای او تکان دادم... لول. بگذار بگویم این را....
ممنون بابت غذا!! اما آره، برای صرف وقت برای
این موضوع را در سایت اینترنتی خود بحث کنید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30